Ülkelerin İlginç Düğün Gelenekleri
  1. Anasayfa
  2. HABERLER

Ülkelerin İlginç Düğün Gelenekleri

0

Düğün kutlamaları söz konusu olduğunda, her kültürün bu neşeli günü unutulmaz kılmak için kendine özgü bir yolu vardır. Hindistan’daki karmaşık Mehndi tasarımlarından Romanya’daki sürpriz serenatlara kadar global düğün geleneklerinin çeşitliliği, aşkın kutlanmasına büyüleyici bir dokunuş katıyor. Farklı kültürlerin büyüleyici düğün geleneklerini keşfedelim.

1 Norveç: Kötü Ruhları Kovmak İçin Taç Giymek

Bir Norveç geleneğine göre gelin gümüş ve altın bir taç takar. Bu tacın üzerinde sallanan küçük süsler vardır ve gelin hareket ettiğinde çıkan şıngırdama sesinin kötü ruhları kovduğuna inanılır.

2 Congo: Düğün Gününde Gülmek Yok

Müstakbel eşler düğün gününde heyecan ve mutlulukla yanıp tutuştuğu hâlde, kongolu çiftler mutluluklarını kontrol altında tutmak zorundadırlar. Düğün günlerinde, kutlamanın başından sonuna kadar, çiftin gülmesi yasaktır. Eğer gülerlerse, bu evlilik hakkında ciddi olmadıkları anlamına gelir.

 

3 Hindistan: Joota Chupai

Düğün gününde, “Joota Chupai” adı verilen ritüelde, gelinin muzip kız kardeşleri ve kuzinleri damadın ayakkabılarını çalarlar ve ayakkabıların damada sağ salim iade edilmesi için para isterler. İşte bu işleri kızıştırmanın bir yolu!

 

4 Nijer: Deve dansı

Muhtemelen penguen dansını duymuşsunuzdur ama bir Batı Afrika ülkesi olan Nijer’de deve dansı düğün kutlaması sırasında çölde gerçek bir deve tarafından yapılıyor. Kambur hayvan, etrafı düğün davetlileri ile çevriliyken ritmik davul sesine uyumlu bir şekilde dans eder.

5 Venezuela: Çift, Düğün Bitmeden Ayrılır 

Bir Venezuela düğününde yeni çiftle sohbet etmek için düğünün bitmesini beklemeyin çünkü çoktan gitmiş olabilirler. Kutlama bitmeden, yeni evlilerin yakalanmadan gizlice kaçmaları ve  kaçtıklarını fark eden konuklar için de iyi şans anlamına gelir.

 

6 Hindistan: Mehndi

Düğünden hemen önce Hintli kadınların, en yakın kız arkadaşlarını bir araya toplayıp saatlerce oturup ciltlerini kınadan yapılmış bir tür boya olan mehndi ile dövme tarzında karmaşık bir şekilde boyamaları yaygındır. Ayrıntılı ve güzel bir Hint kınası yaklaşık iki hafta sürer.

7 Peru: Pasta çekilişi

 Peru düğünlerinde genellikle pastaya, uçlarına boncuklar iliştirilmiş kurdeleler iliştirilir ve bu kurdelelerden yalnız birinin ucunda sahte bir alyans vardır. Kutlama sırasında, düğündeki bekâr kadınlar “pasta çekilişine” katılır. Her katılımcı bir kurdele seçer ve adet gereği sahte evlilik yüzüğünü çıkaran bekâr kadın, bir sonraki evlenecek kişi olur.

8 Romanya: Gelini Saklamak

Romanya’da, düğünden önce konuklar gelini “kaçırmak” için el birliği yaparlar, onu gizli bir yere götürürler ve damattan “fidye” talep ederler. Fidye olarak birkaç şişe alkol ya da damadı gerçekten terletmek isteyenler için tüm konukların önünde bir aşk şarkısı söylemesini isterler.

 

9 İspanya: Kravat Kesmek

 Bazı İspanyol düğünlerinde damadın arkadaşları makas alıp damadın kravatını keser ve yeni evlilere daha fazla para kazandırmak için parçaları misafirlere satarlar. Bazen gelinin jartiyerine de de aynı uygulama yapılır. Biraz ekstra para için yapılmayacak şey değil. 

10 İrlanda: İlk Dans Sırasında Bir Ayağı Yerde Tutmak

 İrlanda’da gelin ve damat dans ederken gelinin en az bir ayağını her zaman yerde tutması gerekir. İrlanda folkloru, bunu yapmazsa kötü perilerin gelip onu süpürüp götüreceğini söyler.

 

Bunlar, düğünleri benzersiz ve anlamlı kılan global geleneklerin sadece birkaç örneğidir.  İster geleneksel bir töreni ister daha modern bir kutlamayı tercih edin, düğününüzü benzersiz ve unutulmaz kılmanın sayısız yolu vardır.

Paylaş