Hayvanlar Aleminde Evlilik!
  1. Anasayfa
  2. Editör'ün Seçimi

Hayvanlar Aleminde Evlilik!

0

Tıpkı insanlar gibi tek eşli birçok hayvan türü vardır. Peki hayvanlar âleminde bizim evlilik teklifi veya düğün törenlerimize karşılık gelecek ritüeller olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Gelin bu tek eşli hayvanlarının “evlilik teklifi etme ve düğün töreni yapma” yollarını birlikte inceleyelim.

Kuğu

 Kuğular eşlerini genç yaşta, yani henüz birkaç yaşındayken seçerler. Kuğular birbirleriyle yüz yüze geldiklerinde, başlarını eğerler ve etrafta döndüklerinde ya da kanatlarını açıp kaldırdıklarında karmaşık bir kur yapma gösterisi yaşanır.  Ayrıca boyunlarıyla ünlü kalp şeklini oluşturacak bir nevi “öpüṣürler”.  Pek çok kuğu tek eşlidir ve ömrü boyunca bir partnerle çiftleşir, ancak bazı çiftler böyle değildir. Kuğu çifti üremede sorun yaşarsa “boşanır” ve yeni ortaklar bulur.

Gibon

 Siz ve hayal eşiniz özel bir şarkıyı paylaşıyor musunuz?  Gibonlar, kara memelileri arasında en karmaşık şarkıları yapan yetenekli şarkıcılar olarak bilinir.

Erkekler ve dişiler genellikle eşleriyle buluşmadan önce tek başlarına şarkı söylerler.  Eşleştikten sonra ikili, aralarındaki bağı resmileştirecek bir düet yaparlar.

Aynı düet,  sevgi göstermek adına veya birbirlerinin görüş alanından uzaktayken de söylenebilir. Hatta buna bazen çocukları bile katılır.

Cennetkuşu 

Erkek cennet kuşları, dişileri cezbetmek için kullanılan ayrıntılı tüy desenlerine sahiptir.

Çiftleşmeye hazır olduğunda erkek cennet kuşu, parlak renkli tüylerini sergileyerek ve yüksek sesle seslenerek özel bir dans sergiler.

Erkekler kendi başlarına veya leks olarak bilinen rekabetçi gruplar halinde performans sergileyebilirler.  Dişiler bu gösterileri izler ve erkeklerin canlılığına, tüy desenlerine ve gücüne göre, bir erkeği eş olarak seçerler.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

 Bu ünlü mavi ayaklı kuşlar çiftleşme zamanı geldiğinde dans eder. Mavi ayaklı erkek sümsük, perdeli ayaklarını potansiyel bir kadın partnere gösterir. Ayakları ne kadar pigmentli olursa onunla kendine bir eş bulma şansı o kadar artar. Canlı renk, yiyecek bulma yeteneğini gösterir; yani ne kadar parlaksa o kadar iyidir. Ayaklarını ayrıntılı, çeşitli adımlara sahip bir yürüyüşle sergilerler. Danslarında kanat gösterisi ve gaganın yukarıya doğru eğilmesi de yer alıyor; dişinin de buna karşılık vereceğini umuyoruz. Sümsük kuşları bir eş seçtiklerinde sonsuza dek birlikte kalırlar.

Denizatı

Deniz atlarının, koordineli dans etmeyi, renk değiştirmeyi ve sonunda erkeklerin binlerce bebek doğurmasını içeren kendilerine özgü kur yapma gösterileri vardır.

Penguen

Gentoo ve Adelie penguenleri gibi bazı penguen türlerinin erkeği, flörtlerinin bir parçası olarak dişiye,  bizdeki yüzük verme geleneği andıran “mükemmel bir çakıl taşı” sunar.  Doğru çakıl taşını bulmak için saatler harcar ve bunun için diğer erkeklerle kavga eder.  Daha sonra onu seçtiği dişiye sunar ve eğer dişi hediyeyi kabul ederse ömürlerinin sonuna kadar eşleşmiş olurlar.

Hayvanlar âleminde evlilikKedi kuşu

Erkek kedi kuşları bir dişiye kur yapmaya çalışırken dekoratif becerilerini sergilerler.  Dallardan özenle hazırlanmış çardaklar veya yuvalar inşa ederler ve ardından bunları parlak renkli veya parlak nesnelerle süslerler. Yerdeki süslü çardak, potansiyel kadın partnerleri kendisine çekmeyi amaçlar. Dişi çardağa girdiğinde, erkek bir şarkı ve dans rutiniyle onu daha da etkilemeye çalışır, dişi izlerken çardağa girip çıkar. Çiftleşmeden sonra erkek ve dişi yavrularını birlikte büyütürler.

Paylaş
İlginizi Çekebilir