Kendi gelin buketini yap! Mini aranjman rehberi
  1. Anasayfa
  2. GELİN
Trendlerdeki Yazı

Kendi gelin buketini yap! Mini aranjman rehberi

0

 

 Düğün davetinizdeki tüm çiçek aranjmanları arasında en önemli olanı gelin buketinizdir. Görünümünüzü tamamlayan gelin buketi, düğün gününüzde kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz için mükemmel bir fırsattır. Buketinizi daha da özel kılmak istiyorsanız, kendi ellerinizle yapmak en iyi seçenek olabilir.

 Kendi buketinizi tasarlamak, kendi stilinize sadık kalmanızı ve düğün yolculuğunuzun daha anlamlı olmasını sağlayabilir. Buketinizi istediğiniz gibi tamamen kişiselleştirmenize olanak tanır. Sizin için yazımızda, düğün buketinizi adım adım nasıl hazırlayacağınızı anlattık.

Ana Unsurları Belirleyin

 İlk olarak buketinize dahil etmek istediğiniz çiçek türlerine karar verin. Bunu yaparken gelinliğinizin rengini dikkate alarak başlamak önemli çünkü gelinliğinizin beyazı ile seçeceğiniz beyaz çiçekler aynı tonda olmalıdır. Daha sonra düğün dekorasyonunuzun renk paletini düşünün ve çiçeklerinizin renklerini buna göre seçin. Tamamlayıcı renkleri mi tercih edeceğinize yoksa işe biraz dramatiklik katmak için zıt renkleri birleştirmeyi mi tercih edeceğinize karar verin. (Zıt renkler renk cetvelinde karşı karşıya, tamamlayıcı renkler yan yanadır.)

Tarzınızı Belirleyin

 Ayrıca, derli toplu klasik bir buket mi yoksa yabani görünümlü veya krutulmuş çiçeklerden yapılmış bir buket gibi biraz daha sıradışı bir şey mi istediğinize iyi karar verin. Daha modern ve basit bir tasarım arıyorsanız, yalnızca bir ila üç çeşit çiçek çeşidi seçmenizi, çok az yeşillik kullanmanızı ve şakayık gibi büyük çiçekler tercih etmenizi öneririz. Daha yabani görünümlü bir buket için, beş ila yedi çeşit çiçek ve bol bol yeşillik ile birçok farklı boyutta ve birbirinden oldukça farklı niteliklere sahip çiçekler seçmenizi öneririz.

Kendi Düğün Buketinizi Nasıl Hazırlarsınız?

 Kendi düğün buketinizi hazırlamanın en önemli noktalarından biri zamanlamadır. Buketi ideal olarak düğünden bir gün önce yapabilirsiniz. Düğün cumartesi günüyse, genellikle perşembe günü çiçekler alınır, buket cuma günü hazırlanır, en sonunda düğün günü kurdele ve tül gibi aksesuarlar eklenir.

Kendi Düğün Buketinizi Hazırlamanız için Gerekenler

 Çiçeklerinizi seçtikten sonra, güzel bir buket hazırlamak için birkaç araca daha ihtiyacınız olacak. Buketinizi yapmaya başlamadan önce aşağıdaki malzemelerin elinizde olduğundan emin olun:

Bir kova su

Keskin bir çiçek makası

Paket lastiği

Dilediğiniz bir kurdele

Çiçek Hazırlama

 Bir buket oluşturmaya başlamadan önce çiçek saplarının ve yeşilliklerin hazır ve nazır olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Öncelikle çiçek saplarından tüm yaprakları temizleyin. Yeşilliklerin saplarından ise sadece sapın alt yarısındaki yaprakları temizleyin. Her bir sapın ucunu 45 derecelik bir açıyla kesin ve montaj sırasında sapları bir kova su içinde tutun.

 Tüm saplar ve yeşillikler hazırlandıktan sonra buketi oluşturmaya hazırsınız. İlk önce buketinizin şeklini ve çerçevesini oluşturarak başlayın. Buketinizi bir aynanın önünde hazırlamanızı tavsiye ediyoruz çünkü buketi hazırlarken onu yukarıdan görürsünüz. Buketi bir aynanın önünde hazırlayarak önden nasıl göründüğünü, yani misafilerinizin onu elinizde nasıl gördüğünü bileceksiniz.

  Sapları ellerinizde bir araya getirirken, bir temelle başlayın ve ardından buketinizin odak noktası olacak daha büyük çiçekleri ekleyin. Daha sonra, küçük çiçekler ve yeşillikler eklemeye devam ederek çiçeklerin dağılımında dengeyi sağlayın. Buketinizin görünümüyle tatmin olduğunuzda, sapları kesip geriye doğru düzeltin ve tüm buketi bir lastik ile sarın. Lastiğin sapları sıkıca sarıldığından emin olduktan sonra lastiği gizlemek için üzerine bir kurdele sarın. Temiz, klasik bir görünüm için lastiği ve kurdeleyi sapların etrafına tek bir şerit olacak şekilde sıkıca sarın veya daha rahat, yabani görünümlü bir estetik için jüt ipi kullanıp iplerin buketten aşağı doğru salınmasını sağlayın.

 

Paylaş