Nişan yüzükleri değişiyor: Renkli taşlar ve benzersiz tasarımlar yükselişte
  1. Anasayfa
  2. SÖZ / NİŞAN
Trendlerdeki Yazı

Nişan yüzükleri değişiyor: Renkli taşlar ve benzersiz tasarımlar yükselişte

0

Nişan yüzükleri değişiyor: Renkli taşlar ve benzersiz tasarımlar yükselişte

Nişan yüzüğü denince aklınıza muhtemelen parıldayan bir tektaş ya da merkezdeki bir taşı çevreleyen daha küçük taşlarla oluşturulmuş bir tasarım gelir. Hatta yüzüğün tasarımı nasıl olursa olsun, muhtemelen yüzyıldan fazla süredir evlilik kurumunun sembolü olan beyaz elmasları aklınıza getiriyorsunuz. Ancak son yıllarda, bir yüzüğü nişan yüzüğü yapan katı kurallar ve nişan yüzüğü algısını çevreleyen gelenekler, renkli değerli taşlar ve benzersiz tasarımlarla değişmeye başladı ve yenilikçi nişan yüzükleri hem sosyal medyada hem ünlülerin parmaklarında çok sık görülür hâle geldi.

Örneğin Emma Stone ve Ariana Grande inci süslemeli yüzükler takarken, Elizabeth Olsen bir zümrüt, Britanya Prensesi Eugenie 20 karatlık bir turuncu-pembe safir, ve Katy Perry çiçek tasarımlı bir yakut nişan yüzüğü takıyor.

Nişan yüzüğü modeli tercihlerindeki bu değişim, nişan yüzüklerinin kişisel benliği ve mutluluğu temsil etmesi gerektiği düşüncesinden kaynaklanıyor. Bu yeni trendle birlikte, birçok mücevher tasarımcısı, çiftlerin geleneklere bağlı kalmadan kendi tarzlarını yansıtabilecekleri kişiye özel tasarımlar veya daha uygun fiyatlı bir yüzük arayan çiftler için safirli, yakutlu ve incili modeller de dahil olmak üzere çeşitli nişan yüzüğü tasarımları sunuyor.

Yine de, nişan yüzüğü piyasasında pırlanta yüzükler hüküm sürmeye devam ediyor. Önde gelen bir düğün dergisi tarafından yapılan son bir ankete göre, ABD’deki 5.000 katılımcının %86’sı pırlanta yüzük tercih ederken pırlanta benzeri mozonit ikinci en popüler seçenek.

Nişan yüzüklerinde özgün tasarımlar ve renkli taşlar son on yıldır popülerleşmeye başladıysa da ünlüler dünyasında geçmişte renkli değerli taşlarla yapılmış bazı dikkat çekici nişan yüzükleri oldu. Buna örnek olarak Prenses Diana’nın 12 karat mavi safirden elmas çerçeveli ikonik nişan yüzüğünü ya da Jennifer Lopez’in 6 karat pembe pırlanta yüzüğünü gösterebiliriz. Ancak 202O’lere kader ünlülerin nişan yüzükleri boyut ve fiyat bakımından büyürken, genellikle renk açısından geleneksel kalmışlardı.

son yıllarda bunun değişmesiyle nişan yüzüklerinde artık daha kişiselleştirilmiş ve çeşitlendirilmiş seçenekler sunuluyor ve böylece her çift kendi benzersiz tarzını yansıtabiliyor.

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir