Gelinlikler Her Zaman Beyaz Değildi!
  1. Anasayfa
  2. Editör'ün Seçimi

Gelinlikler Her Zaman Beyaz Değildi!

0

Beyaz gelinlik, batı kültüründe geleneksel olmasının yanı sıra gelinin düğündekilerin arasında öne çıkmasını da sağlar. Ama bu gelerek nasıl başladı?  Çoğu kişi bunun saflığın bir işareti olarak kiliseyle başladığına inanıyor… Biz de bunu merak ettik ve sizin için küçük bir araştırma yaptık.

Beyaz gelinlik kültürünün ortaya çıktığı Avrupa’da, bir zamanlar gelinlerin çoğunluğu beyaz giymezdi. Hatta 1800’lerde düğünde beyaz giymek neredeyse hiç duyulmamış bir şeydi, özellikle de toplumun alt tabakalarında. İlk beyaz gelinliğin 1840 yılında giyildiğini hesaba katarsak, bu gelerek şunun şurasında sadece 200 yıldır var. Bir zamanlar beyaz kumaş oldukça pahalıydı ve temiz tutulması zordu bu da onun kullanışsız ve yeniden giyilmesi zor olduğu anlamına geliyordu.

Üst sınıf gelinlik için mor ya da mavi gibi renkleri tercih ederdi. Mor kumaş o zamanlar pahalıydı bu yüzden bir varlık göstergesiydi ve mavi ise Hz. Meryem’in saflığını temsil ediyordu. Varlıklı aileler, beyaz gelinlik tercih etmeyi ancak Kraliçe Victoria’dan sonra başladı.

Kraliçe Victoria

O zamanın avrupasında ortalama kadın gelinlik olarak en güzel elbisesini giyerdi ki bu genelde kiliseye giderken giydikleri elbiseydi. Bu da gelinliğin mavi hatta gri bile olabileceği anlamına geliyor. Ortalama kadının beyaz gelinlik giymeye başlaması ancak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra oldu. Şunu belirtmek de ilginç olacaktır ki günümüze kadar gelinlikler sıradan bir elbise olarak ya da yeni jenerasyona aktarılarak yeniden kullanılıyordu.

“Peki beyaz da nereden çıktı?” diyecek olursanız muhtemelen bunu Katolik sembolizminde beyazın gelinin saflığını ve bekâretini temsil etmesine bağlayabiliriz fakat beyaz gelinliğin bu kavramları simgelemeye başlaması Kraliçe Victoria’nın ilk beyaz gelinliği giyişinden yıllar sonra gerçekleşti, onu da belirtelim. Kraliçe Victoria beyaz rengini sadece güzel gözüktüğü ve onun varlığını temsil ettiği için tercih etmişti.

 

 Gelinin düğün gününde beyaz giyinmesi gerektiği fikri şu anda genel olarak batılı kültürlerde gözlemleniyor. ülkemizin de bu konuda Batı’dan esinlendiğini ve geleneksel Türk gelinliklerinin beyaz olmadığını biliyor muydunuz? Dünyanın diğer yerlerinde gelinler kırmızı, turuncu hatta siyah gibi çeşitli renklerde gelinlikler giyiyorlar.

Paylaş
İlginizi Çekebilir