Düğününüzü Planlamanın Püf Noktaları
  1. Anasayfa
  2. ORGANİZASYON

Düğününüzü Planlamanın Püf Noktaları

1

Düğün planlaması daha az stresli; hatta eğlenceli bir süreç haline dönüşebilir. Düğün planlama stresini ciddi bir biçimde azaltacak ipuçlarını sıraladık!

düğün planlama

Müstakbel eşinle birlikte evlenmeye karar verdin. Romantizm ve heyecanla birlikte düğünde ne giyilecek, düğün nerede yapılacak, hatta gelin çiçeği nasıl olacak diye düşünmeye başladın bile. Hepsinden öte, bekli de daha çok takıldığın konu bütçe!

Ev tutmak gerekiyor, mobilya alınacak, beyaz eşyalar eksik. Bir de düğün yapılacak. Bunun gibi sorular aklının bir köşesinde hep duruyor olacak. Düğün planlamanın peşine düştüğünde, içinizdeki stres bazen duraklamana ve karar verme gücünüzün zayıflamasına neden olabilir.

Düğün planlamak daha az stresli; aksine eğlenceli bir süreç haline dönüşebilir. İşte A’dan Z’ye düğün planlamanın ipuçları:

Pozitif Düşün

Unutma ki; her düğün güzeldir ve mutluluk saçar. Düğün planlamak da bu sürecin bir parçası olduğuna göre; niye bu süreç de keyifli geçmesin? Düğün planlamaya başlamadan önce durumu bu şekilde değerlendirmeli ve doğru tavrı takınmalısın.

Düğün planlama süreci; birçok kıyafet ve aksesuar görmeni, çok güzel mekanları ziyaret etmeni, güzel yemekler ve pastalar tatmanı sağlar. Bu süreç uzun yıllar unutamayacağın, yıllar sonra bile gülerek hatırlayacağınız anılar olarak aklında kalacaktır.

düğün planlama

Planlamaya Erken Başla

İkinci olarak, planlamaya mümkün olduğunca erken başlamanı öneriyoruz. Evlenme teklifinin hemen ardından planlama sürecine başlayabilirsin.

Öncelikle düğünler hakkında incelemelerde bulunup yerel düğün fuarlarını ziyaret etmeye, evlilik dergilerini alıp incelemeye, evlenen arkadaşlarınla düğün tecrübeleri hakkında konuşmaya ve internette incelemeler yapmaya başlayabilirsin.

Hazırlıklara erken başlamak; daha iyi organize olmayı, daha çok alternatif incelemeyi, daha doğru kararlar vermeyi ve en önemlisi düğün öncesi daha rahat ve stressiz günler geçirmeyi sağlar.

Bütçeyi Belirle

Nişanlınla birlikte oturup, gerçekçi bir bütçe hazırlamalısın. Düğün için harcanabilecek tutarı belirleyerek başlayabilirsin. Bu meblağ çift olarak sizin ve size destek olacak insanların yapacağı katkıyı da içermeli.

düğün planlama

Yardımcıların Olsun

Dördüncü olarak, mutlaka çift olarak size yardımcı olacak insanlar bulun. Düğün planlarken yapmanız gereken birçok iş olacak ve bunlar bazen bunaltıcı olabilir. Bu alanda tecrübeli insanlar daha doğru bir yol çizmenizi sağlar.

Unutma; daha çok değil daha az stres yaratacak, rahat hissettirecek, güven veren, zorlamayan ve çatışmaları tetiklemeyen insanlar bulmak önemlidir. Yalnız bu noktada kimsenin ikinizin yerine karar vermesine de izin vermeyin.

Firmaları Araştır

Doğru tedarikçileri araştırmanda da fayda var. Doğru fiyata kaliteli hizmet alabileceğin firmaları araştırmalısın. Ayrıca istekli olan firmaları tercih etmen de bu süreçte sana avantaj sağlar. Düğün organizasyon, ses ve ışıkçı veya fotoğrafçı olabilir.

Mutlaka referanslarını sormayı ve önceki çalışmalarına göz atmayı unutma! Bu tarz izlenimeler öğrenmenin en kolay yoludur. Karşılıklı olarak bir elektrik yakaladığında emin ol ki; yapacakları işe pozitif bir şeyler katacaklardır.

düğün planlama

Rahatla!

Son olarak, araştırma yaptığın her günün ardından mutlaka rahatlamanı sağlayacak bir şeyler yapmalısın. Örneğin; spora gidebilir, müstakbel eşinle romantik programlar yapabilir ya da arkadaşlarınla yemeğe çıkabilirsin.

Düğün planlamanda sana yardımcı olacak organizasyon firmalarıyla da çalışabilirsin. Senin için tema seçiminden oturma planına, dekorasyondan davetiye ve hediyeliklere kadar tüm detayları planlayacak, şehrindeki düğün organizasyon firmalarıyla görüşebilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın