Düğün Pastası Rehberi
  1. Anasayfa
  2. ORGANİZASYON
Trendlerdeki Yazı

Düğün Pastası Rehberi

0

 Konu düğün pastası seçmeye geldiğinde, karar vermeniz gereken birçok şey var: Pastanızın boyutu, tadı (veya farklı tat kombinasyonları!), glazür türü, iç dolgusu, süslemeler, dekorasyon… Peki, size ve düğününüzün temasına en uygun düğün pastasını nasıl seçersiniz? Bu sorunun cevabı için size minik bir rehber hazırladık.

Bütçenizi Düşünün

  •  Düğün planlamasının çoğu adımında olduğu gibi, pasta için ayıracağınız bütçe de, nasıl bir pasta istediğinize karar vermeden önce belirlemeniz gereken ilk unsurdur. Belirli bir pastayı gözünüze kestirmeden önce neyi karşılayabileceğinizden emin olmalısınız. sadece fotoğraflara bakarak belirli bir pastanın ne kadara mal olduğunu söylemenin zor olduğunu biliyoruz, ancak sizin için basit bir pasta bile pastacınız için son derece maliyetli olabilir. Bağlı kalmak isteyeceğiniz bir fiyat aralığı belirlemek ve pastacınızla ilk İletişiminizde bunu belirtmek, pastacınızın, ayırdığınız bütçenin size neler sunabileceğini göstermesini kolaylaştıracaktır.

 

Doğru pastacıyı bulun:

Sizin ve istediğiniz pasta tasarımı için en iyi pastacıyı ararken, bulduğunuz pastacıların/ pastanelerin tasarladıkları geçmiş pastaların fotoğraflarına bakmanın yanı sıra, diğer müşterilerin deneyimlerinden ne kadar memnun kaldıklarını görmek için biraz araştırma yapın. Bazı pastacılar/pastaneler düğün dışı etkinliklere pasta tasarımı yapma konusunda çok yetenekli olabilir, bu nedenle özellikle düğün pastalarının onların uzmanlık alanı olduğundan emin olmalısınız.

Pastanızın tasarımını planlamaya ne zaman başlamalısınız?

Düğün pastasınının ana unsurlarını, genel düğün planı sürecinde hazırlamak size ve eşinize yardımcı olacaktır. Sonuçta pasta tasarımı: düğününüzün renk paleti, çiçek tasarımı, ve kişisel detaylarınının karar verildiği aşamanın bir parçası. Dilerseniz düğün pastası detaylarına karar vermek için gelinlik seçimininin yapılmasını bekleyebilirsiniz çünkü gelinin giyinimi pasta tasarımına ilham verebilir.

 

Pastanızın neli olacağına karar verin:

Pastanın tasarımı ve görünümü çok önemli olsa da, pastanın tadının önemini de göz ardı etmemek gerek. Çeşitli kek ve krema kombinasyonlarının tadımını yapmak ise işin keyifli tarafı! Karar vermekte zorlanıyorsanız, pastacınıza sevdiğiniz tatları belirtip ondan yardım alabilirsiniz. Geleneksel vanilyalı ve çikolatalı kek/krema kombinasyonunun dışına çıkmak istiyorsanız; ballı kek ve bademli krema, kırmızı kadife kek ve cheesecake kreması, havuçlu kek ve labneli krema kombinasyonlarını tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ya da vanilyalı kek ile birlikte karamelli, fındıklı, ahududulu, limonlu veya kahveli dolgu tercih edebilirsiniz.

Pastanın boyutuna ve formuna karar verin:

Pasta tasarımının temel unsurları boyut ve şekildir. Misafir sayısını belirleyerek, pastanızın kaç katlı olacağını karar vermek önemlidir. Peki pastanızın en üst katını birinci yıl dönümünüzde yemek üzere dondurup saklamayacak mısınız? Buna önceden karar vermek, pastacınıza daha özgün bir tasarım oluşturmasında yardımcı olacaktır.

Pastanın kat sayısını belirledikten sonra, daire mi yoksa dörtgen şeklinde mi olacağına karar vermelisiniz. Daire şekli daha geleneksel bir hava katarken, dörtgen şekil daha modern bir görünüm sağlayabilir.

Krema ve seker hamuru arasında karar verin:

Pastanızın dış yüzeyi için iki ana seçeneğiniz var. Düğün pastası için çoğunlukla tereyağlı kremanın tercih edildiğini görüyoruz, çünkü tereyağlı krema misafirlerin çoğuna daha çok hitap ediyor. Ama şeker hamurunu göz ardi etmeyin! Pastanızın kaplaması için ekstra pürüzsüz bir yüzey arıyorsanız bu yarışmanın kazananı şeker hamuru olacaktır. Geleneksel tereyağlı kremayı pürüzsüz bir şekilde sıvayabilir veya daha dokulu bir görünüm için kullanabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında İtalyan veya İsviçre kremasının yanı sıra çikolatalı ganaj da var.

 

Mükemmel dekorasyonu düşünün:

Pastanızin yapısal unsurlarına karar verdiyseniz, artık dekorasyon detaylarını düşünmenir vakti geldi!Düğün pastasının tasarımı; gelinlik, dugun çiçekleri, duğun mekäni, davetiyeniz, düğünün renk paleti, sizin ve eşinizin gitmeyi sevdiği yerler, yapmayı sevdiği aktiviteler ye nasıl tanistiğiniz gibi kişisel detaylara gönderme yapabili Eğer çiçeklerle süslenmiş bir pasta istiyorsanız, buketinizle uyumlu bir tasarım mı istiyorsunuz yoksa başka spesifik bir çiçek türü mü? Sizin için mükemmel görünümün gerçek çiçeklerle mi yoksa kremadan ya da şeker hamurundan yapılmış çiçeklerle mi sağlanacağına karar verin.

Pastanızın rengini seçmekte hiçbir sınırınız yok! Tabii ki de beyaz bir düğün pastası çok güzel ve geleneksel olacaktır fakat tek seçeneğinizin beyaz olmadığını unutmayın, Beyaz yerine pastel renkler ve farki motiflerle kaplanmış bir pasta tercih edebilirsiniz.

 

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir