Alyans Seçmenin Püf Noktaları Neler?
  1. Anasayfa
  2. SÖZ / NİŞAN

Alyans Seçmenin Püf Noktaları Neler?

0

Doğru alyansı bulmak kolay bir iş değil. Binlerce model arasından zevkine hitap edeni bulmalı, aynı zamanda da yüzüğün kullanışlı olması ve ellerine de yakışması gerekiyor. Alyans seçmenin de bazı püf noktaları var ve yazımızda seninle bunların hepsini paylaşacağız.

alyans nedir altın alyans

Alyans Nedir?

Alyanslara dair tüm detaylara yer verdiğimiz yazımıza alyans nedir sorusunun yanıtıyla başlayalım. Kelime anlamı “ittifak” olan alyanslar, çiftlerin birbirine verdiği birliktelik sözünü simgeler. Medeni durumunun göstergesi olan bu yüzükler için söz yüzüğü ya da nişan yüzüğü de denilebiliyor.

Alyans Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Müstakbel eşinle birlikte uzun yıllar takacağınız alyansı seçerken ortak zevkinize hitap eden modellere bakmalısınız. Bunun için ayrı ayrı kadın ve erkek versiyonları olan çift alyanslar imdadınıza yetişebilir. Çünkü ikili set halinde satılan çift alyanslar kadın ve erkek yüzüğü olarak kişiselleştirilmiş modeller olarak karşımıza çıkar.

Genellikle alyans setlerinde gelin adayları için bol taşlı ve desenli yüzükler, damat adayları için ise taşsız, sade modeller yer alır. Birbiriyle uyumlu ama farklılaşmış çift alyanslar sayesinde, damatlık ve gelinlikte yakalayacağınız uyumu alyanslarınıza da taşıyabilirsiniz.

Hem kullanım kolaylığı sunan hem de şık görünen bir alyans seçerken, öncelikle yüzüğün hangi materyalden ve ne renk olacağına karar vermelisin. Daha sonra alyansın ergonomik olmasını da göz önünde bulundurmalı, parmağını sıkacak ve terletecek kadar kalın olmayan, hafif ve rahat modelleri tercih etmelisin.

Uzun yıllar hayatının her alanında, çalışırken, uyurken, spor yaparken kullanacağın alyansının, parmağındaki kan akışını kesecek kadar dar, aynı zamanda parmağından düşecek kadar da geniş olmamasına dikkat etmelisin.

Parmağına temas eden yüzüğün iç yüzeyinin seni rahatsız edecek şekilde desenli olması, parmağını tahriş edebilir. Ayrıca bu tarz fazla girintili çıkıntılı ve taşlı modellerin, ellerini her yıkamada içerisine sabun artıkları dolması da kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca düz ve sade modelleri tercih etmen günlük kullanımda da işini kolaylaştıracaktır.

altın alyans

Alyansını, giyim tarzını ve yaşını yansıtacak ve modası hiç geçmeyecek modeller arasından seçmeye de dikkat etmeni öneririz. Eğer resmi kıyafetler giymeni gerektiren bir işin yoksa ve spor bir tarza sahipsen, tercihini düz, fazla deseni ve taşı olmayan sade modellerden yana yapabilirsin. Özel bir geceye katılman gerektiğinde de tektaşını alyansınla birlikte kullanarak, ışıldayabilirsin.

Alyans Kaç Gram Olmalı?

Alyans kaç gram olmalı diye araştıran çiftlere, altın alyans alırken fiyatının sadece gram ağırlığına göre değişmediğini söyleyelim. Yüzükte kullanılan taşların çeşidinin ve işçiliğinin de önemli bir etken olduğunu bilmelisin. Yüzüğünü seçmeden önce iyi bir fiyat araştırması yapman önemlidir.

Alyans Modelleri Nelerdir?

Alyanslar kullanılan materyale, rengine, desenine, boyutuna göre farklılık gösterir. Özellikle son yıllarda çeşitlilik çok arttığı için alyans alacak yeni evlenecek çiftlerin işleri de hayli zorlaştı diyebiliriz doğrusu.

Pek çok alyans çeşidi içinden seçim yaparken önce yüzüğünün altın, gümüş, platin, titanyum, çelik gibi hangi materyalden olacağını belirlemeni öneririz.

Altın Alyans Modelleri

En çok tercih edilen alyanslardır. Eğer sen de altın alyans istiyorsan, öncelikle yüzüğün rengine karar verebilirsin.

Alyans renklerinin beyaz, pembe (rose) ya da sarı altın gibi pek çok seçeneği var. Bunun yanı sıra altına karıştırılan bakırın fazla oranda kullanılmasıyla ortaya çıkan kırmızı altın, sarı ve beyaz altınla birlikte modern tasarımlarda kullanılıyor.

Benzer şekilde altın ile karıştırılırken gümüşün yüksek oranda kullanılmasıyla da yeşil altın ortaya çıkıyor. Fakat yeşil altın alyans almayı düşünüyorsan, alyansın içerisindeki gümüş miktarının fazla olmasından dolayı, yüzüğün ileride kararma yapabileceğini de göz önünde bulundurmanı öneririz.

Gümüş Alyans Modelleri

Alyans tercihini, desensiz, ince ve sarı altın gibi klasik bir modelden yana yapabileceğin gibi, üzeri taşlı ya da desenli gümüş modeller arasından da yapabilirsin. Genellikle sarı rengi tercih edilen bombeli alyanslar klasiklerden vazgeçemeyen çiftlerin ilgi gösterdiği modeller arasında gelir.

Eğer gümüş alyans düşünüyorsan, düz, bombeli, desenli, taşlı pek çok modelin seni beklediğini bilmelisin. Ancak gümüş yüzüğün kararma yapabileceğini ve zaman zaman parlatarak bakım yapman gerektiğini de unutmamalısın. Klasik modeller yerine daha modern bir alyans düşünüyorsan, çelik alyans çeşitleri de senin için uygun olabilir. Çelik, dayanıklı ve paslanmaz bir metal olduğu için kolay kolay çizilmez, uzun yıllar kullanım imkanı sunar. Ayrıca gümüş gibi kararma da yapmaz.

Platin Alyans Modelleri

Doğada bulunan en parlak ve sağlam metallerden biri olan platin ise oldukça serttir ve işçiliği zordur. Bu yüzden platin alyans kuyumcularda çok fazla bulunmaz ve olanların fiyatları da oldukça yüksektir. Altına göre daha ağır olan platin alyanslar, sağlam yapısı nedeniyle yamulma ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.

Titanyum Alyans Modelleri

Koyu gri renge sahip titanyum ise çelik gibi dayanıklı olmasına karşın, alüminyum kadar hafiftir. Oksitlenmeye uğramadığı için kararma da yapmayan titanyum alyans üzerine kaplama işlemi uygulanmaz ama istenilirse gümüş ya da altın parça eklenerek alyansa dönüştürülebilir.

titanyum alyans

Alyans Altın mı Olmalı Gümüş mü?

Bu sorunun yanıtı tamamen senin ve müstakbel eşinin zevkine bağlıdır. Bu konuda genel bir kural yoktur ancak geleneksel olarak altın alyansların daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Üstelik alyans modellerini araştırdığında seçeneğinin yalnızca altın ve gümüş modellerle sınırlı olmadığını bilmende fayda var.

Altın Alyans Kaç Ayar Olmalı?

Eğer müstakbel eşinle birlikte alyans tercihinizi altından yana yapacaksanız, altının hangi ayarda olduğu yüzüğün dayanıklılığı açısından önem taşır. Peki alyanslar kaç ayar olur? Altın alyans ayarları genellikle 14, 18, 22 ve 24 olur.

14 Ayar Alyans

Uzun yıllar kullanacağın için alyansın sağlam olmalıdır.

Bu nedenle en fazla seçeneğe sahip olan 14 ayar altın alyans modellerini rahatlıkla tercih edebilirsin. Çünkü bu ayardaki altınlar sert oldukları için çizilme ve yamulmaya karşı oldukça dayanaklıdır.

altın alyans

18 Ayar Alyans

Üreticilerin çok fazla ürün seçeneği sunmadığı 18 ayar altın alyans modelleri de oldukça sağlamdır. Ancak bu ayarda genelde sade ve desensiz modeller bulabileceğini unutmamalısın.

22 Ayar Alyans

Eğer 22 ayar bir alyans satın alacaksan, bu modellerin oldukça esnek olduğunu bilmelisin. Parmağının ölçüsü değişirse kolayca ölçü değişimi yapılabilir. Ancak günlük kullanım sırasında oluşabilecek çizilme ve yamulmalara karşı çok dayanıklı değildir.

24 Ayar Alyans

24 ayar alyanslar ise saf altına karşılık geldiği ve çok yumuşak bir dokusu olduğu için alyans olarak neredeyse hiç üretilmiyor. Bu nedenle piyasada 24 ayar olduğu belirtilen alyansların büyük kısmının 24 ayar olmadığını göz önünde bulundurmalısın.

Bombeli Alyans Kullanışlı mı?

Çiftlerin en çok tercih ettiği modeller arasında yer alan bombeli tasarımlara dair en sık sorulan sorunun da yanıtını verelim. Bu durum, bombeli alyansların ince ya da kalın olmasına göre değişiklik gösterir. Bombeli ince alyans modellerinin kalınlara göre çok daha kullanışlıdır. Çünkü kalın alyanslar her ne kadar göz zevkine hitap etse de ince alyanslara göre parmağını daha fazla terletip, daha fazla ağırlık yaratır. Ayrıca parmağının hareket kabiliyetini de engelleyebileceğini göz önünde bulundurmalısın.

Alyans Tektaş Uyumu

Alyans seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun bir yanıtı da, yüzüğünü birlikte kullanacağın tasarımlarla uyumudur. Eğer alyansını tektaş, üç taş, beş taş, tamtur gibi diğer yüzüklerinle birlikte takmak istiyorsan, tercihini bu yüzüklerle uyumlu olabilecek modeller arasından seçmelisin.

Alyans ve tektaş uyumunun en önemli sebebi yıllarca kullanılmasıdır. Hem görsel anlamda çok şık duran hem de simgesel anlamları çok güçlü olan bu iki takıyı birlikte takabileceğin gibi ayrı ayrı da kullanabilirsin.

Alyansı genellikle gündelik hayatta kullanacağın için daha rahat ve kullanışlı modellere yönelebilirsin. Pırıltıyı seviyorsan tektaşı da günlük hayatta takabilirsin. Genellikle tektaş alyansla peş peşe özel günlerde takılır. Bu nedenle de birbirlerini tamamlaması oldukça önemlidir.

Farklı renk ve materyallerdeki alyans ve tektaş uyumsuz görünecektir. Örneğin; beyaz tektaş sarı alyans uyumundan söz etmek pek mümkün olmaz. Alyansını sarı altın tercih ediyorsan, tektaşını da aynı şekilde seçmen gerektiğini unutmamalısın.

alyans tektaş uyumu

Özel Tasarım Alyans Seçeneği

Aradın taradın ve hiçbir yerde istediğin gibi alyans bulamadıysan kendini çaresiz hissetme. Çünkü kuyumcuların yanı sıra özel tasarımcılar

da var. Evet, bu yöntemin biraz maliyetli olduğunu kabul ediyorum ama o kadar kuyumcu gezip hala hayalindeki o alyansı bulamadıysan demek ki eşsiz bir model istiyorsun ve belli ki de ona ancak özel yaptırarak ulaşacaksın.

Eğer müstakbel eşinle ilişkinizi anlatacak bir simge ya da ortak beğendiğiniz bir figür varsa, onları kullanıp farklı bir yüzük tasarlatabilirsin. Eğer yüzüklerinizi özel yaptırmaya karar verdiyseniz, üretim sürecinin biraz uzun olacağını aklında tutmalısın.

Ne yap et, bir an önce nasıl bir model istediğine karar verip, düğününden en az 1 ay önce siparişini vermeye bak. Eşsiz bir alyansa sahip olacağım diye, nikahta alyanssız da kalabilirsin, bizden söylemesi. Özel tasarım alyans modellerini inceleyip, daha çok fikir alabilirsin.

altın alyans

Alyans Genişletme ve Daraltma İşlemi

Bizden önceki nesiller, evlendikleri zaman tek bir alyans alıp, yıllarca aynı yüzüğü takarlardı. Zaten o dönemlerde bugünkü kadar çok çeşit ve model seçeneği de yoktu.

Bugünse evli çiftler bu konuda ikiye ayrılmış durumda aslına bakarsan: Kimisi “Ben sıkıldıkça yüzüğümü modaya ve zevkime göre değiştiririm” derken, geri kalanı bu konuda biraz daha muhafazakar davranarak, başına bir şey gelmediği sürece alyansını değiştirme taraftarı değil.

Sen ne düşünüyorsun bilmiyoruz ama eğer uzun yıllar aynı yüzüğü kullanmayı düşünüyorsan, parmak genişliğinin yıllar itibariyle değişebileceğini ve dolayısıyla yüzüğünde alyans küçültme ya da genişletme işlemi yaptırman gerektiğini aklının bir köşesinde tutmalısın.

Altın yumuşak bir element olduğu için, alyans büyütme işlemi sırasında genişletme makineleri yardımıyla esnetilip, büyütülebiliyor. Eğer genişletme için uygun bir alyans modeli seçtiysen bu işlem sırasında alyansına bir zarar gelmeyeceği konusunda içini ferah tutabilirsin.

Genişletmenin yanı sıra yüzüklerde küçültme ihtiyacı da doğabiliyor. Özellikle nişanda sağ elin yüzük parmağına takılan alyans, nikahta sola alınıyor ve yüzük yeni takıldığı parmağa büyük gelebiliyor. Dolayısıyla yüzüğü küçültmek gerekiyor. Küçültme işlemi pres yardımı ile küçültme makinesiyle yapılıyor.

Altının kaç ayar olduğunun esnekliğini etkileyen bir faktör olduğundan daha önce bahsetmiştim. Altının ayarı arttıkça, esnekliği de arttığı için alyans daraltma ve genişletme işlemi daha kolay yapılabiliyor. Bu nedenle alyansını seçerken yüksek ayar alyanslara yönelebilirsin.

alyans genişletme ve daraltma

Alyans alışverişine çıktığında, aklında tutman gereken bir diğer konu, fazla desenli, motifli ve taşlı modellerin ölçülerinin daha zor değiştirilebildiğidir. Bu tarz yüzüklerde küçültme ve genişletme işlemi belli limitlere kadar yapılabildiği için mümkün olduğunca parmağına uygun yüzük seçmeye dikkat etmelisin. Daha sade ve düz modeller, küçültme ve genişletme işlemi açısından avantaj sağlar.

Ek payı olan bazı desenli alyanslarda da bu tarz işlemler yapılabilir. Ek parçanın kesildikten sonra desenlerin uç uca getirilip birleştirilmesi işlemi ile de bu tarz alyanslarda küçültme işlemi yapılabilir. Bunun için de alyansın tekrar eden bir desene sahip olması önemlidir. Yine desenli yüzüklerde büyütme işlemi de altının ısıtılıp esnetilmesiyle gerçekleştirilir.

Parmağa göre alyans seçimi nasıl yapılır?

Kuyumcuda görüp vurulduğun ve kullanışlı olduğunu düşündüğün bir alyansı satın almaya karar vermeden önce, ellerine gerçekten yakışıp yakışmayacağını düşünmelisin. Çünkü her yüzük her ele yakışmaz. Ellerine göre yüzük seçiminde proporsiyon kilit kelime olacak.

Kısa Parmaklara Nasıl Yüzük Yakışır?

Küçük elliler, yüzüğün parmakta orantılı durabilmesi için, ince profile sahip, sade ve zarif alyanslara yönelmelidir.

 

İnce Parmaklılara Nasıl Alyans Yakışır?

Aynı şey ince ele sahip olanlar için de geçerli. Mesela ince ve küçük elli kişiler için alyans nasıl olmalı dersen, klasik, ince bombeli alyanslar gibi, üzeri pırlantalarla zarifçe süslenmiş ince bir çelik alyans seçebilir.

Kalın Parmaklara Nasıl Alyans Yakışır?

Büyük ele sahip yeni evlenecek olanlar ise ince alyans yerine, kalın, gösterişli modelleri tercih edebilir.

altın alyans

Alyans Sertifikası Neden Önemli?

Güvenilir hizmet sunan kuyumcu ve mücevherciler, satın aldığın alyans ile birlikte sana bir de sertifika verir. Bu sertifikada satın aldığın ürünün bilgileri yer alır. Örneğin müstakbel eşinle birlikte altın alyans aldıysanız, o ürünün ayarı, gramajı, külçe altın numarası gibi bilgileri sertifikasında yer alır. Bu sertifika sayesinde alyansını koruma altına alabilir ve kolayca takibini yapabilirsin.

Satın aldığın yüzükte büyütme-küçültme gibi işlemleri yaptırabilmek veya herhangi bir sorun yaşadığında garanti kapsamında tamir ve bakımını yaptırabilmek için ürünün kalite sertifikası ile birlikte satın aldığın firmaya başvurabilirsin.

Alyans Nereden Alınır?

Alyans modelleri arasından seçimini nasıl yapacağına değindik. Sırada müstakbel eşine ve sana uygun alyans çiftini bulmak var. Şehrindeki alyans ve takı firmalarının modellerini inceleyebilir, firma profillerinde markalara ait modellere göz atabilirsin. Biz senin için farklı özellikleriyle öne çıkan bazı firmaları sıraladık! İlgini çeken tasarımlar için firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir