Düğün Fotoğraflarında Tüyolar
  1. Anasayfa
  2. Düğün Fotoğrafcılığı

Düğün Fotoğraflarında Tüyolar

0

Sen de böyle profesyonel düğün fotoğraflarına sahip olmak istiyorsan nasıl poz vereceğini bilmen gerekiyor. Sana bu konuda yardımcı olacak 6 ipucunu sıraladık!

1- Doğru Fotoğrafçıyla Çalış

En güzel düğün pozlarını yakalamanın belki de altın kuralı doğru fotoğrafçıyı seçmekten geçiyor. Bu nedenle fotoğrafçı araştırırken, çalışacağın ekibin portfolyosu çok önemli. Fotoğrafçının yetenekleri yanında teknik bilgisi, kullandığı ekipmanın kalitesi, yedek ekipman ve personel ile çalışıp çalışmadığı da sorgulaman gereken konular arasında.

2- Doğal Işığı Kaçırma

Işık olmazsa fotoğraf da olmaz ve en güzel fotoğraflar doğal ışıkta çekilenlerdir. Yani düğün fotoğraflarınızı çektirirken gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışmalısınız. Burada küçük bir uyarı: Çekim için güneş ışınlarının çok dik geldiği öğle saatleri yerine, yumuşak şekilde geldiği gün doğumu ve gün batımı saatleri ile parçalı bulutlu havaları tercih etmelisiniz.

3- Poz Verme, Doğal Ol

Yalnızca düğün fotoğrafları için değil, aslına bakarsan tüm fotoğraflar için geçerli bir kural bu. O nedenle düğün günü klasik gelin-damat pozları dışında, poz verme ve kamerayı unut. Bu konuda fotoğrafçının desteği önemli. Çünkü fotoğraf çekerken çiftin stresini alan, mümkün olduğunca varlığını hissettirmeyen bir profesyonelle harika kareler mümkün!

4- Aksesuarlarını Doğru Seç

Yaratıcı düğün fotoğrafları için kullandığın aksesuarların da yaratıcı olması gerekir. Düğün fotoğrafı çektirirken, kişiliğini, hobilerini ve mekanı yansıtacak aksesuarlar kullanmak, hem stüdyo hem dış çekim fotoğraflarında gerçekten çok hoş etkiler yaratabiliyor. Eğer bir düğün konsepti belirlediysen, bunu fotoğraflarına da yansıtabilirsin.

5- Beden Diline Dikkat!

Çalıştığın fotoğrafçının yetenek ve deneyimleri güzel fotoğraflara sahip olman için önemli ancak yeterli değil. Fotoğraflarda iyi çıkabilmek beden dilini doğru kullanmanı sağlayacak şu önerilere dikkat etmelisin:

  • Yapışık kollar: Vücuda yapışık kollar bir beden büyük gösterir. Bu nedenle kilolu gelinler kollarını düz tutup, hafifçe bükerek vücudundan uzaklaştırmalı.
  • Ağırlığı tek bacağa vermek:Kıvrımlı vücut hatlarına sahip gibi görünmek istiyorsan; vücut ağırlığının önemli bölümünü, bir tek bacağına verir, diğer bacağını da dizden hafifçe kır. Belin çok daha kıvrımlı görünecek!
  • Dik durmak:Fotoğraf çekilirken beden dili kullanımına ilişkin en sık yapılan hata dik durmamak. Dik durmazsan belinin çevresine otomatikman birkaç kilo ekleneceğini, boyunun kısalacağını bilmelisin.
  • Başı yukarı kaldırmak:Yapılan bir diğer hata da çenenin öne doğru eğilmesi ve boynunun görünmemesi. Mümkün olduğunca başı hafifçe yukarı doğru kaldırıp bakmaya çalışmalısın.

Son tavsiyemizde fotoğraf çekilirken elini kolunu nereye koyacağını bilemeyenlere… Sen de bu ekipteysen duvağın, çiçek buketin, gelinliğinin etek kısmı, belin hatta müstakbel eşinin elleri kurtarıcın olabilir!

en güzel düğün pozları i̇çin 6 i̇pucu

6- İyi Bir Makyöz Bul

Profesyonel bir makyözün kullanacağı gelin makyajı teknikleri ile, yüz yapında beğenmediğin noktaları değiştirebilir. Bunun için makyözün çeşitli aydınlatıcı ve kontür ürünleri kullanacaktır. Mesela burnunu daha ince ve kalkık göstermek için göz diplerinden burun kanatlarına koyu renk kontür uygulanır.

Fotoğraflarda nasıl daha güzel çıkacağına ilişkin detaylı bilgi almak istersen gelin makyajı tekniklerinin anlatıldığı aşağıdaki videoyu da izlemende fayda var:

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir
Teknolojik Düğünler